Mikroskop pomiarowy, warsztatowy

Zarówno w laboratoriach naukowych, jak i placówkach przemysłowych mikroskop jest jednym z podstawowych narzędzi, które odpowiada za rzetelność przeprowadzanych badań. Z tego powodu warto korzystać wyłącznie z pewnych urządzeń. Ostatnimi czasy niemałą popularnością cieszy się mikroskop pomiarowy. Czym jest to urządzenie i jakie modele są godne uwagi?

Mikroskop pomiarowy to zaawansowane urządzenie, które skutecznie wypiera również popularne mikroskopy warsztatowe. Skuteczność swojego działania opierają przede wszystkim na nowoczesności – chodzi na przykład o ekrany dotykowe i oprogramowanie obliczeniowe. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w przypadku badania próbek stosunkowo dużych, jednak wymagających oceny precyzji wykonania. Zwykle bowiem mikroskop pomiarowy oferuje powiększenie maksymalnie stukrotne, a zazwyczaj jest to x20, za sprawą obiektywu x2.

Jaki mikroskop pomiarowy jest wart uwagi?

Swift-Duo PRO to bardzo dobrze wykonany, dwuosiowy mikroskop pomiarowy, który wyposażono w precyzyjny stolik pomiarowy oraz świetną kamerę zintegrowaną w układzie optycznym. Za sprawą nowoczesnej technologii możliwe jest obserwowanie miejsc trudnych do zmierzenia, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów względem widoczności. Urządzenie pozwala na pomiary małych i skomplikowanych elementów w dwóch wymiarach. Swift-Duo PRO wyróżnia też oświetlenie LED ułatwiające pracę.

Mikroskop pomiarowy Vision Engineering – Falcon jest z kolei trójosiowym urządzeniem, które zostało wyposażone w precyzyjną kamerę CCD. Dzięki zainstalowaniu dwóch przesłon z indeksowanymi położeniami jakość obrazu jest wyjątkowo wysoka. Produkt wyróżnia zmotoryzowana oś Z. Zestaw zawiera także precyzyjny stolik pomiarowy manualny lub CNC (sterowany komputerowo). Sterowanie tym modelem odbywa się z pomocą 22-calowego monitora dotykowego. W komplecie znajdują się dwa wymienne obiektywy, dzięki czemu można doskonale wybrać powiększenie do swoich potrzeb. Podobnie jak w modelu wyżej, Falcon posiada oświetlenie LED.

Niezależnie od tego, czy dana placówka wymaga mikroskopu dwuosiowego, czy trójosiowego, zawsze istotną sprawą jest zaopatrywanie się u pewnych, sprawdzonych dostawców. Dzięki temu można mieć pewność otrzymania produktu oryginalnego z fabryczną kalibracją. Chodzi także o ewentualne usługi serwisowe i dokładność badań, przez co mikroskop pomiarowy zawsze będzie działał tak, jak wymaga tego osoba go obsługująca.